Wędkarstwo podlodowe, Cieszanowice mormyszka, spławik

Duża ilość płotki Cieszanowice,

Przyjmuje się, że zalew Cieszanowice został całkowicie zalany w 1998 roku. Aktualnie jego obszar lustra to w przybliżeniu 217 hektarów o największej głębokość  12 metrów.  Główne zasilenie zbiornika stanowi malownicza i obfita w pokarm rzeka Luciąża.

Jesteśmy przekonani, że w okresie letnim powrócimy do tematu – Cieszanowice. Dziś jedynie kilka słów. Jakiej ryby możemy się spodziewać na haczyku czy kotwicy? Karp, amur, sum bez dwóch zdań szczupak i sandacz.  Topografia dna i koryto sprawia, że zbiornik na sporym odcinku daje duże możliwości wędkowania spinningowego z brzegu, ale o tym przekonamy się w sezonie.

Tym krótkim wstępem zbliżamy się do sedna dzisiejszego tematu – wędkarstwa podlodowego. Gdzie ? Tu nikt nie będzie miał problemu z namierzeniu miejsc, biorąc pod uwagę liczbę skupisk wędkarzy. Przed wszystkim to wschodnia część zbiornika poniżej tamy zaporowej. Na tym odcinku łatwo pobawić się z płotkami. Możecie być spokojni, raczej nie trzeba będzie rozkuwać przerębla w celu wyciągnięcia zdobyczy 🙂 .  Zachęcam do wyprawy porannej, ponieważ koło 11:00, brania w dużym stopniu zmniejszają się. Stosowaliśmy różne techniki i różne preparaty do nęcenia i każda była skuteczna 🙂 – jak to mówią tego dnia wystarczyło napluć na haczyk 🙂 . Jeśli chodzi o mormyszkę, kolory nie do końca miały znaczenie. W tej sytuacji  liczył się rozmiar, im mniejsza tym lepsza, no i żyłka 0,08 to max. Biorąc pod uwagę starcie tytanów mormyszka kontra spławik, patyczak bez dwóch zdań wygrywa. Zachęcam do obejrzenia amatorskiego filmiku nakręconego z wyprawy.

Informacje dodatkowe

  • Zbiornik należy do terenów PZW Piotrków Trybunalski. Zezwolenie dla zrzeszonych standardowo 20 zł, dla niezrzeszonych jeden dzień połowu kosztuje 40 zł
  • Część zbiornika stanowi zalany wykarczowany las, warto wyposażyć się w wypinacz do przynęt bo kto chce się rozstawać ze swoimi „kilerami” 🙂
  • W okresie letnim dla zwolenników ciszy zdecydowanie polecam wyprawę w tygodniu. Zbiornik stanowi dobre miejsce turystyczne, możliwość podjechania autem do samej wody, dzikie, piękne piaszczyste brzegi. Weekendowe wyprawy „grilo –maniaków „ mogą nam trochę pokrzyżować plany.

 

Do następnego… 🙂

Audiobook

Dodaj komentarz