Jaką wędkę polecacie na … spinning, casting, sandaczowanie

Ostatni artykuł odnośnie kołowrotków cieszył się ogromny zainteresowaniem, idąc dalej tym tropem postanowiliśmy wrzucić trochę informacji odnośnie wędek w podobnym przedziale. Oczywiście to tylko zarys, ścieżka ukazująca drogę dla początkujących i średnio zaawansowanych wędkarzy.

Spinning lekki, finezyjny

Do tej kategorii zaliczymy kije z przedziału około 10 gram. Świetnie nadające się do połowu okonia, jazia, klenia, pstrąga. Myślę, że taka witka powinna być na stanie każdego spinningisty. Ułatwia przedzieranie się przez krzaki na małych rzeczkach w pogoni za kropkowatym zbójem 🙂 . Umożliwi dalekie rzuty drobnymi przynętami ( główki 1g, smużaki )

NP.

Jako przykład sprawdzona od kilku lat Savage Gear Parabellum UL 0-7g. Wzorowo przenosi brania, bardzo wytrzymała – pracowała na dużym szczupaku, pstrągach itp.  ( można  podejrzeć na jednym z naszych filmików http://smart-fish.pl/pstrag-palia-rekordowe-ryby-mucha-spin-film-z/ ). Jako mały minus niestety wędka traci swoją moc na większym uciągu wody, nie nadaje się do rwących, głębokich rzek

Spinning standard

Do tej grupy zaliczymy dość duży zakres od 15g – 35/40g. Umówmy się, że tu każdy dobiera wędkę do swoich upodobań. Czyli do wyrzutu przynęty o całkowitej masie 18g możesz użyć kija do 20g ( by czuć jego pracę ), albo wybrać coś mocniejszego do 30g bo lubisz zapas mocy. Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy to tylko zarys informacyjny.

Np.

Na wyróżnienie z naszej strony zasłuży mikado ze swoją serio Inazuma Perch. BDB cena względem jakości, ale co najważniejsze świetna praca i miłe doznanie. Wędzisko dobrze wywarzone, polecamy, z naszego grona bardzo dużo osób jest szczęśliwym posiadaczem. Jeśli już mielibyśmy coś zmienić w tej wędce to przelotki, wedle oczywiście naszej oceny. Skrajne przypadki pojawiły się z mocowaniem kołowrotka uchwyt piankowy rozczepiał się, może to wina użytkowania … Wędka bardzo długo pracowała na drop shot i bocznym troku – polecamy – taki „uniwersalny żołnierz”

Jako coś mocniejszego, ale bardziej do wędkowania z brzegu według naszego odczucia wypada Wędka Team Dragon 2,70 do 35g. Trochę już trudniej o wędzisko, ale naprawdę warto. Wbudowany rezonans idealnie przenosi fale brania na przedramię. Trudno o wędkę na której czuć taką różnicę między podwodną trawą, a pstrykiem ryby.

Spinning ciężki – casting i wędka na sandacza

Grube armaty czyli coś na ciężko – duże przynęty, jerki, madcat. Ołowiane główki do opadu sandaczowego.  Przedział powiedzmy wstępnie 30 – 120gram z racji, że mówimy o zarysie dla początkujących 🙂 .

Np.

Casting

Tym razem trochę nietypowo.., tak  powieje nowością na rynku  ( jeszcze w tym sezonie dokładnie zobaczycie pracę tego „ drąga” w naszych nagraniach z kaczodziobymi ). Pewnie wiele osób po przeczytaniu powie … Co …? Gunki Yurai do 80gram ( myślę, że ten kij ma jeszcze trochę większy zapas ) z francuskiej firmy Pezon & Michel, której myślę, że nie trzeba długo przedstawiać 🙂 . Można go wyrwać już w cenie około 400 – 450 zł. Zachęcamy.

Tak, na szybko coś dla osób, którzy jednak wolą zwijanie na stałą szpulę. Dragon Milenium Fatso Jerk 25 – 60g. Świetnie nadaje się do średniej wielkości jerka. U nas znalazł zastosowanie do wędkowania na sandacze,  idealny kij na „ciężkie”, główki z przedziału 30 gram. Standardowe podbijanie kołowrotkiem, co tu pisać w czerwcu pokażemy na filmach z nad wody, ale już dziś polecamy. Dostępny w średniej cenie około 200 zł.

 

 

Jedna myśl na temat “Jaką wędkę polecacie na … spinning, casting, sandaczowanie

Dodaj komentarz